Menüler

Ülkemizin En Modern Sistem Odalarından Biri DSİ'de...

30.07.2013
25.07.2013 tarihinde DSİ Sistem Odası yeni yerine taşınıp kapasitesi artırılmıştır. Önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak olan sistem odası DSİ Genel Müdürümüz Sn. Akif Özkaldı, Genel Müdür Yardımcılarımız Sn. Ömer Özdemir ve Sn. Ali Rıza Diniz tarafından yerinde incelenmiştir.


25.07.2013 tarihinde DSİ Sistem Odası yeni yerine taşınıp kapasitesi artırılmıştır.  Önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak olan sistem odası DSİ Genel Müdürümüz Sn. Akif Özkaldı, Genel Müdür Yardımcılarımız Sn. Ömer Özdemir ve Sn. Ali Rıza Diniz tarafından yerinde incelenmiştir.

Ülkemizin En Modern Sistem Odalarından Biri DSÄ°'de...

 İnceleme sırasında Teknoloji Daire Başkanı Sn. Fatih Mumcu yeni sistem odası hakkında teknik bilgiler vermiştir.

Ülkemizin En Modern Sistem Odalarından Biri DSÄ°'de...

Yeni sistem odasında Doğal Soğutmalı (free cooling) klima sistemleri kullanılmıştır. Özellikle kışın soğutma ihtiyacı olduğu durumlarda düşük sıcaklıktaki havanın doğal soğutma yapabilme yeteneğinden faydalanarak enerjide tasarruf edebilme yeteneği olan bu sistem Türkiye’de sayılı yerlerde kullanılmaktadır.

Ayrıca kabin yerleşimleri yapılırken kabin sıraları arasında sıcak hava koridorları oluşturulmuştur. Sunucular önden soğuk hava emip, arkalarından sıcak hava atacakları için kabin sıralarının yerleşimlerinde sunucuların önleri aynı koridorda, arkaları ise bir başka koridorda toplanıp arka koridorları kapatılmıştır. Böylelikle sıcak havanın odada yayılması önlenmiş ve koridorda hapsedilmiştir.

Klima, Enerji, Omurga Anahtarlar ve kritik sunucuların birebir yedeklendiği sistem odasında 2X250 KVA lık Modüler yapıda Kesintisiz Güç Kaynağı mevcuttur. Ayrıca Sistem Odasının yanında DSİ Network Mühendislerinin dev ekrandan Tüm ağı izleyip monitör edecekleri Network Operasyon Merkezi kurulmuştur.  Kurumumuz Kamera sistemleri, Sıcaklık sensörleri, Yangın erken uyarı sistemi, parmak izli kapı geçiş sistemi ile modern bir sistem odasına kavuşmuştur.

Ülkemizin En Modern Sistem Odalarından Biri DSÄ°'de...