Menüler

“Prof. Dr. Veysel EROĞLU Teknoloji Merkezi” Açıldı...

27.09.2013
Ülkemizin en modern Veri Merkezlerinden birisi olan ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun adını taşıyan DSİ Teknoloji Merkezinin açılışı yapıldı.


Ülkemizin en modern Veri Merkezlerinden birisi olan ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun adını taşıyan DSİ Teknoloji Merkezinin açılışı yapıldı. Açılışa Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun yanı sıra Müsteşar Prof. Dr. Lütfi Akça, Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir, Genel Müdürümüz Akif Özkaldı, Genel Müdür Yardımcılarımız ve Daire Başkanlarımız katılmıştır.

 

“Prof. Dr. Veysel EROÄžLU Teknoloji Merkezi” Açıldı...

 

 

60 metrekare olan eski sistem odasının yerine çağın gereklerine uygun ileri teknoloji ürünleri kullanılarak 240 metrekare alana sahip yeni bir Veri Merkezi yapılmıştır. Kurumumuz Kamera sistemleri, Sıcaklık sensörleri, Yangın erken uyarı sistemi, parmak izli kapı geçiş sistemi ile modern bir sistem odasına kavuşmuştur.

 

Prof. Dr. Veysel Eroğlu Teknoloji Merkezi; Network Operasyon Merkezi (NOC), Ana Sistem Odası, Veri Tabanı sunucularının yüksek fiziksel güvenliği için oluşturulan Kök Hücre Odası, Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Odası, Soğutma Sistemi Pompa Odası ve Depo, bölümlerinden oluşmaktadır.

 

“Prof. Dr. Veysel EROÄžLU Teknoloji Merkezi” Açıldı...

 

 

Yeni sistem odasında, doğal soğutmalı (free cooling) klima sistemleri kullanılmıştır. Özellikle bahar ve kış aylarında dış hava sıcaklığının 14⁰C’nin altında düştüğü anlarda, çok düşük enerji ile doğal soğutma yapabilme yeteneğinden faydalanarak enerjide tasarruf edebilen bu sistem, Türkiye’de sayılı noktalarda kullanılmaktadır. Kabin yerleşimleri yapılırken kabin sıraları arasında sıcak hava koridorları oluşturulmuştur. Sunucular önden soğuk hava emip, arkalarından sıcak hava atacakları için kabin sıralarının yerleşimlerinde sunucuların önleri aynı koridorda, arkaları ise bir başka koridorda toplanıp arka koridorları kapatılmıştır.  Böylelikle sıcak havanın odada yayılması önlenmiş ve koridordan direk soğutmaya alınması sağlanmıştır. Teknoloji Merkezi bünyesinde DSİ network mühendislerinin dev ekrandan tüm ağı izleyip, kontrol edecekleri Network Operasyon Merkezi kurulmuştur.

 

“Prof. Dr. Veysel EROÄžLU Teknoloji Merkezi” Açıldı...

 

 

Yangına en az 30 dakika dayanıklı yangın kapıları ve duvar malzemeleri kullanılarak oda içinde veya dışında meydana gelebilecek yangınlarda, yangının diğer taraflara geçişi engellenerek kısa sürede yayılmasının önüne geçilmiştir. Yangın algılama ve alarm sistemi; 12 adet ısı ve duman sensörü, yangın tüpleri ve kontrol panellerinden oluşmakta olup, sistemde Novec gazı kullanılmaktadır. Yangın anında ortama salınacak bu gaz sayesinde, ortamdaki oksijen azaltılarak cihazlara zarar vermeden yangın söndürülmektedir. Sistem Odası içi ve girişi 6 adet kamera ile 7 / 24  kayıt altına alınmaktadır. Ayrıca sistemde çıkabilecek sıcaklık artışı, yetkisiz giriş gibi işlemlerde sistem tarafından tespit edilmektedir. Klima, Enerji, Omurga Anahtarlar ve kritik sunucuların birebir yedeklendiği sistem odasında 2X250 KVA lık Modüler yapıda Kesintisiz Güç Kaynağı mevcuttur. Kesintisiz güç kaynakları ile sistemi tam yükte 1 saate kadar besleyebilen Veri Merkezinin anahtar teslim ihale bedeli 1.950.000 TL’dir. Merkez ve Taşra teşkilatları ile geçtiğimiz yıl tüm ağ alt yapısı iyileştirilen Kurumumuz, son olarak hizmete giren Prof. Dr. Veysel Eroğlu Teknoloji Merkezi ile Kamu Kuruluşları arasında ön sıralara yükselmiştir.

 “Prof. Dr. Veysel EROÄžLU Teknoloji Merkezi” Açıldı...