Menüler

Bilgi Teknolojileri Semineri İstanbul'da Başladı...

22.10.2013
DSİ 14. Bölge Müdürlüğü Orhantepe AR-GE ve Eğitim Tesisleri’nde 21-25.10.2013 tarihleri arasında yapılması planlanan Bilgi Teknolojileri Semineri İstanbul’da başladı.


DSİ 14. Bölge Müdürlüğü Orhantepe AR-GE ve Eğitim Tesisleri’nde 21-25.10.2013 tarihleri arasında yapılması planlanan Bilgi Teknolojileri Semineri İstanbul’da başladı. Teknoloji Dairesi Başkan Yardımcısı Deniz VAROL’un başkanlık ettiği seminere; DSİ 14. Bölge Müdürü Sedat ÖZPINAR, Bölge Müdürlüklerindeki Bölge Müdür Yardımcıları, Bilgi Teknolojileri Şube Müdürleri ile ilgili mühendisler katıldılar.

 

 

Seminerin açılış konuşması DSİ 14. Bölge Müdürü Sedat ÖZPINAR tarafından yapıldı. Konuşmasında İstanbul’un ülkemiz için önemine değinen DSİ 14. Bölge Müdürü Sedat ÖZPINAR; Büyük İstanbul Melen Projesi ve Melen Barajı hakkında katılımcılara özet bilgiler sundu. Bilgiyi değerli kılan noktanın en kolay ve hızlı teknoloji ile ona ulaşıp kullanabilmek olduğunu ifade eden DSİ 14. Bölge Müdürü Sedat ÖZPINAR ‘Bilgi yaşayan bir canlıdır ve sınırı yoktur. Değişime uğrayabilir, yenilenebilir, bilgi kadar bilginin saklanması ve korunması da önemlidir’ dedi.  İnsanların yaşamda kalmak ve varlığını sürdürebilmek için belirli nitelikte ve nicelikte bilgiye ulaşma, bilgiyi kullanma kısacası bilgiye sahip olma gereksinimi içerisinde olduğunu söyleyen DSİ 14. Bölge Müdürü Sedat ÖZPINAR; insanın bu gereksinimini gidermede en önemli sorunun bilginin nasıl elde edildiği değil nasıl dağıtılacağı ve saklanacağı olduğunu belirtti. Bilgiye ulaştıran tüm araçlara ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan DSİ 14. Bölge Müdürü Sedat ÖZPINAR konuşmasını ‘İletişim teknolojisine bilgisayar teknolojilerinin katılmasıyla önemli nitelikte sıçramalar olmuştur. Bilgi teknolojilerinin kullanımı hızlanmıştır. Bu yüzden yapılan eğitim ve seminerler önem kazanmıştır. Seminerin yararlı ve başarılı geçmesini temenni ediyorum’ sözleri ile sonlandırdı.

 

Bilgi Teknolojileri Semineri İstanbul'da Başladı...

DSİ 14. Bölge Müdürü Sedat ÖZPINAR’ın konuşmasının ardından Teknoloji Dairesi Başkan Yardımcısı Deniz VAROL kürsüye davet edildi. Konuşmasına bilişim sistemlerini tanımlayarak başlayan Daire Başkan Yardımcısı Deniz VAROL bilişim sistemlerinin bir biriyle ilişkili unsurlar grubu olduğunu ifade etti. Bilgi sistemlerinin amacının güvenilir bilgiyi gereken yer ve zamanda teslim edebilmek olduğunu ifade eden Daire Başkan Yardımcısı Deniz VAROL; bilişim sistemlerinin belirli hedefleri karşılamak üzere verileri karar vericiler için anlamlı verilere çeviren insan gücü, programlar ve yönetsel süreçlerden oluştuğunu belirtti. Günümüzde her alanda büyük önem taşıyan bilişim olgusunun kamu kurumlarının görevlerini yerine getirmesi için de giderek daha önemli misyon edinmekte olduğunu söyleyen Daire Başkan Yardımcısı Deniz VAROL; ‘Kamu kurumları kendilerine mevzuat gereği yüklenmiş işleri daha hızlı, verimli, etkin bir şekilde yerine getirebilmek, faaliyetlerine ilişkin her türlü veriyi doğru ve sistemli şekilde kaydetmek, işlemek, analiz etmek, doğru kararları zamanında alabilmek ve daha iyi bir kurum imaja sahip olabilmek amacıyla bilişim sistemlerinin kendilerine sunduğu imkanlardan yararlanmaktadırlar’ dedi.

 

Bilgi Teknolojileri Semineri İstanbul'da Başladı...

Teknoloji Dairesi Başkanlığı’nın iki amaç uğruna çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Daire Başkan Yardımcısı Deniz VAROL bunların; DSİ’yi yönetmek ve suyu yönetmek olduğunu ifade etti. Daire Başkan Yardımcısı Deniz VAROL; bilgi yönetim sistemi, elektronik doküman yönetim sistemi ve arşiv sistemi gibi sistemlerin kurulup işletilmesi ile DSİ’nin kendi işleyişinin yönetildiğini; suyu yönetmek içinse su veri tabanı ve program bilgi sistemlerinin kullanıldığını anlattı.

Konuşmasında DSİ Genel Müdürlüğü’nce kullanılmakta olan program modülleri ve yazılımlar hakkında bilgi veren Daire Başkan Yardımcısı Deniz VAROL; coğrafi bilgi sistemleri, Edys, mobil imza, toplu imza çalışmaları, misnet yerine yazılan bilgi yönetim sistemi, fiziksel arşivlerin yeniden ele alınması ve veri tabanı analizleri ile ilgili gelişmeler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.  Daire başkanlığı olarak teknolojideki güncel gelişmeleri izlediklerini ve izlemeye devam edeceklerini ifade eden Daire Başkan Yardımcısı Deniz VAROL; seminerin gerçekleştirilmesindeki katkılarından dolayı başta DSİ 14. Bölge Müdürü Sedat ÖZPINAR olmak üzere tüm DSİ 14. Bölge Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür etti.

 

Bilgi Teknolojileri Semineri İstanbul'da Başladı...

Teknoloji Dairesi Başkan Yardımcısı Deniz VAROL’un konuşmasının ardından günün anısına toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.